Karl Marx

se sejde v přelomové době. Tím širší a odpovědnější diskusi, jak dál, to chce už teď. Hodlá k ní přispět i toto internetové fórum. Je samosprávnou iniciativou komunistů z řady okresů.

Čerpá z kritických hlasů na VČS, OK i jiných diskusích. O to víc stojí o konstruktivní náměty, jak naše slabiny překonat. Ne s cílem vytvářet jakoukoli „frakci“, ale jednotu strany naopak posílit. Naplnit ji konkrétním obsahem, který obstojí i tváří v tvář dnešním šancím a rizikům.

napište nám

Vladimír Chaloupka, místopředseda OV KSČM Praha 5

Svět se kolem nás zmítá ve válkách a krizích, Evropou pochodují miliony migrantů, 2,5 milionu lidí v ČR žije pod prahem chudoby 10 % obyvatel a dalších 10-20% k ní má dost blízko (podotýkám, že podle metodiky Eurostatu se práh chudoby odvíjí od mediánu příjmů v dané zemi a ten je oproti Rakousku zhruba třetinový).

Jako každé 4 roky, drtivá většina levicově orientovaných občanů vzhlíží k nadcházejícímu sjezdu KSČM s nadějí, že splní jejich očekávání na obrat směrem k moderní levicové straně, která bude důsledně hájit jejich zájmy. Z mnoha diskusí nejen s členy KSČM je zjevné, že jejich představy "moderní levicové strany" se často velice liší. V jednom však jsou zajedno - současná KSČM má k moderní straně daleko a jestli si chce udržet alespoň nějaký vliv na politické scéně, nesmí se bát výrazných změn včetně obměny v nejvyšších stranických postech. Slýcháme stesky, že do KSČM nevstupují noví, zejména mladí lidé. A co jim nabízíme, jak je oslovujeme?

Kolik jen slov padlo na téma vlivu a úlohy internetu. Tak jsem se po dlouhé době opět podíval na www.kscm.cz. A nemýlil jsem se - zbytečná ztráta času! Z úvodního banneru na mne křičí zaprášené mobilizující heslo "S lidmi pro lidi". Asi aby si nikdo náhodou nemyslel, že jsme tady pro delfíny. :) Řada tunelářů a novodobých zbohatlíků na úkor hodnot vytvářených 40 let pracujícími v tomto státě jsou přeci také lidmi. Takže jsme asi podle tohoto hesla i pro ně. Já tedy ne!

Veškerá NAŠE ČINNOST od listopadu 2014 se podle mediálního úseku vtěsnala do 11 akcí - přitom poslední je Vratimovský seminář z října 2015. Na co jsme tedy vynaložili těch zhruba 130 milionů ročně, které vykazujeme ve výročních zprávách? Že by šly na podporu lobbistky J. M., jejíž činnost a úlohu dosud nikdo nedokázal uspokojivě vysvětlit? Ono to asi nejde.

Jediné AKTUALITY jsou opravdu aktuální a tak jsem se dozvěděl zprávy důsledně cenzurované veřejnoprávní televizí. Jako např., že Filip oslavil příchod jara na recepci Velvyslanectví Kazachstánu a přestřihl provázek mezi nohama syna pana velvyslance u příležitosti jeho křtin (24.3.2016), Filipovo přání k Velikonocům (24.3.2016), Filip se vyjádřil k poškozeným vlajkám ČLR (26.3.2016), Filip nechyběl při jednání prezidenta ČLR s vedením PS PČR (29.3.2016), Filip s Vostrou přijali malíře Němečka s manželkou a blahopřáli mu k 95. výročí (26.3.2016), Filip poskytl rozhovor Právu (2.4.2016). Mezi těchto posledních 10 aktualit se ještě vešly další 4 zprávy: Kováčik nás 29.3.2016 informoval o setkání horníků OKD s ministry Mládkem a Marksovou, které se uskutečnilo 24.3.2016, Vostrá nás 29.3.2016 aktuálně informovala, že naše finanční prostředí se posledních dvacet let stalo velice nepřehledné a nesrozumitelné pro běžného spotřebitele, 29.3.2016 jsme si mohli s více než měsíčním zpožděním přečíst o společném prohlášení KS Řecka a KS Turecka o vývoji v Egejském moři. Snad jedině výsledky průzkumu volebních preferencí STEM za březen zveřejněné v této rubrice 30.3.2016 splňují mé představy o politické aktualitě.

A tak asi nikoho nepřekvapí, že v materiálech předložených k předsjezdové diskusi místo omezení počtu volebních období zejména ve vrcholných orgánech strany a na dobře placených postech poslanců a senátorů, které je zdola silně kritizováno a řada návrhů omezovala jejich počet nejvýše na 2 funkční období, se navrhuje ponechat je bez omezení a pokud už vůbec ano, tak na 3 volební období (tj. nejméně na 12 let). Požadavky zdola nejsou zapracovány ani jako vedlejší varianta - co kdyby se náhodou delegátům na sjezdu zalíbily. Připomíná mi to otřepanou anekdotu: Kdy byly první svobodné volby? No přeci v Ráji. Bůh přivedl k Adamovi Evu a řekl - Na a vyber si!"

Je toho ještě mnohem víc, prakticky všude, kam se člověk podívá. Přesto zůstávám optimistou a věřím, že změna je nejen nutná, ale také možná a že si to většina delegátů sjezdu uvědomuje.