Karl Marx

se sejde v přelomové době. Tím širší a odpovědnější diskusi, jak dál, to chce už teď. Hodlá k ní přispět i toto internetové fórum. Je samosprávnou iniciativou komunistů z řady okresů.

Čerpá z kritických hlasů na VČS, OK i jiných diskusích. O to víc stojí o konstruktivní náměty, jak naše slabiny překonat. Ne s cílem vytvářet jakoukoli „frakci“, ale jednotu strany naopak posílit. Naplnit ji konkrétním obsahem, který obstojí i tváří v tvář dnešním šancím a rizikům.

napište nám

Václav Truksa

Zapojit se do diskuse ke sjezdu KSČM není zavedeným způsobem jednoduché a myslím, že řadu lidí to odradilo. Zvolil jsem trochu jinou cestu. Zde jsou moje připomínky: 

  1. V jakékoli diskuzi bychom neměli používat napadnutelné výroky. Výrok "My komunisté Čech a Moravy jsme to nevzdali pro nic za nic" je nepotřebný a zavádí k neplodné diskuzi. Nevěříte? Chcete tedy o tom diskutovat?
  2. "Problém je v politice stranického vedení."  Ano, to je pravda, ale ne úplná. Z mého pohledu ve vedení chybí charisma. Kde ho hledat? A kdo je ten vyvolený (kdo jsou ti vyvolení), kdo to charisma  = výraznou vůdčí postavu (postavy) najde? Je to v silách těch, kteří o tom rozhodují? Samozřejmě se tu nejedná o sílu pozic, ale správné myšlenky, správného výběru, nápadu, rozhodnutí. A to pravděpodobně znamená hledat v "jiných vodách". Má na to současné, nebo připravované vedení? Nezdá se, že by to okresní a krajské konference vyřešily.
  3. To je takový problém, poučit se od soupeře (nepřítele) jak vést předvolební kampaně? (viz antikomunismus v minulých letech) Zatím naši političtí soupeři sbírali body pomocí pomluv a útoků na minulý režim. Takže v první řadě útok na chyby kapitalismu a až v druhé řadě nabídka řešení. (A možná ani není nutná.)  Hlavně stručně a nebát se k tomu využít nějakou agenturu, která umí reklamu.
  4. Chybí práce s mládeží. Na to by se měla vypracovat agresivní metodika. Máme na to? Pokud bude vedení tento úkol zanedbávat, oddalovat a ignorovat, naší budoucností bude při nejlepším jenom stagnace.

(Kritizovat a radit umí každý, jsem si toho vědom a proto to berte jen jako názor řadového člena.)